top of page

Test organických kyselin

Test OAT (Organic Acid Test aneb Test organických kyselin) je jeden z nejoblíbenějších testů a doporučuji ho mnohým klientům, protože mapuje mnoho různých funkcí v těle. OAT je profil 73 organických kyselin v moči. Poskytuje velice přesné hodnocení střevních kvasinek a bakterií, metabolických funkcí a neurotransmitterů. Abnormálně vysoké hladiny mikroorganismů mohou způsobit nebo zhoršit poruchy chování, hyperaktivitu, poruchy pohybu, únavu a imunitní funkce. Mnoho lidí s chronickými nemocemi a neurologickými poruchami často vylučuje i několik abnormálních organických kyselin. Příčinou těchto vysokých hladin mohou být například: užívání orálních antibiotik, strava s vysokým obsahem cukru, imunitní nedostatečnost a genetické faktory. Pokud jsou pomocí OAT zjištěny abnormality, léčba může zahrnovat doplňky, jako jsou vitamíny a antioxidanty, nebo dietní modifikace.


Pro koho je test určený: 

 

 • Může pomoct identifikovat příčiny chronického onemocnění jako je chronická únava, fibromyalgie, toxicita pro plísně, lymská borelióza, candida, autoimunitní onemocnění a tak dále.

 • Dále odhalí nerovnováhu v případech autismusmu, ADHD, schizofrenie a dalších problémy duševního zdraví, a to nejen díky zjištění metabolitů neurotransmiterů v těle, ale také nadměrného množení bakterií, candidy nebo disfunkce mitochondrií, které tyto stavy zhoršují.

 • Je prvním krokem k identifikaci příčin problémů s trávením. Obsahuje totiž hodnocení markerů pro detoxikaci, růst bakterií, candidu a oxaláty (tj. intoleranci oxalátů v potravinách, které často bývají současí nadměrného bakteriálního zatížení).

 • Je velice užitečný pro sportovce a lidi, pro které je důležitá fyzická a psychická výkonnost. Umožní určit optimalizaci funkce mitochondrií, metabolismu mastných kyselin a nedostatek živin, které jsou častou příčinou sníženého  výkonu a zhoršené schopnosti zotavit se. 

 • Je také skvělý jako prevence nemocí. Včasným zjištěním nedostatků živin, poruchy střev či detoxikace a metabolických procesů umožní jejich nápravu a předcházení hlubší nerovnováze a vzniku onemocnění. 


Nejběžnější příznaky, kdy je třeba provést OAT:

Deprese
Úzkost 
Změny nálady
Bolesti hlavy
Abnormality spánku
Chronická únava a fibromyalgie 
Zrychlené stárnutí
Akné, ekzémy, dermatitida  
Nadýmání, plyn, nevolnost, kyselý reflux a další diskomfort trávení
Obezita a potíže při hubnutí
Nerovnováha krevního cukru
Záněty
Bolest kloubů
Autoimunitní poruchy
Chemická citlivost 

8 důvodů, proč je test organických kyselin jedním z mých oblíbených testů

 

 1. Vyžaduje pouze vzorek moči, takže jeho provedení je snadné, a to i pro lidi, kteří nemají rádi jehly a děti. Odběr provedete v klidu doma (testovací sadu s podrobným návodem obdržíte kurýrem) a vzorek pak odešlete Fedexem přímo do laboratoře. Výsledky dostanete přibližně do 4 týdnů. 

 2. Měří funkci cyklu kyseliny citronové, díky kterému vaše tělo vyrábí energii! Každý krok tohoto procesu vyžaduje určité vitamíny a živiny a podle toho, které aspekty cyklu nepracují optimálně, víme, jaké živiny jsou potřebné. Pokud trpíte častou únavou, může být klíčem k identifikaci, proč a jestli je to spojeno s mitochondriální dysfunkcí

 3. Metabolismus sacharidů je dalším důležitým aspektem a tato část testu může být užitečná, pokud máte problémy s energií, špatnou kontrolou hladiny cukru v krvi nebo pokud jste sportovec a chcete optimalizovat svůj výkon.

 4. Methylace je proces, který je nezbytnou tělesnou funkcí ve oblasti zdraví a wellness.  Jedním z důležitých genů je MTHFR, který ovlivňuje metabolismus folátů a tento test měří, jak dobře vaše buňky používají folát a vitamin B12, což je další důležitá součást methylace. Krevní testy ukazují, kolik folátu a B12 je v krvi, ale vaše buňky nemusí být schopné je použít, takže testování organických kyselin je při identifikaci nedostatků přesnější.

 5. Oxidační stres je jedním z hlavních faktorů zánětu a předčasného stárnutí a díky OAT můžeme měřit recyklaci glutathionu (detoxikace) a schopnost těla produkovat koenzym Q10 (regenerace)

 6. Bakteriální infekce, candida a plísně jsou také příčinou zánětů a jednou z nejčastějších příčin zažívacích potíží, ale také kožních problémů, únavy, úzkosti, změn nálad a mnoha dalších zdravotních problémů.

 7. Testování organických kyselin měří metabolismus tuků, takže pokud máte potíže s hubnutím, může to být jeho příčina. Nebo když se stravujete dietou s vysokým obsahem tuku (napr. nízkosacharidová či keto dieta), ale přesto se cítíte unavení, může to znamenat, že vám chybí živiny, jako je aminokyselina acetyl-l-karnitin, která vám pomáhá s proměnou tuku na energii.

 8. Test organických kyselin měří metabolity neurotransmiterů dopaminu, serotoninu a adrenalinu, což může pomoci identifikovat příčinu zdravotních problémů, jako je úzkost, deprese a nespavost.

Testy se provádí v partnerských laboratořích v Lodýně nebo v USA. Pro objednání testu mě, prosím, kontaktujte. 

bottom of page